Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • The Martian

    ★★★★½

  • The Visit

    ★★★★½

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★

  • Maze Runner: The Scorch Trials

    ★★★★

  • Insurgent

    ★★★★

  • Kung Fury

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Interior. Familia

    ★★★★½

  • John Wick

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • It Follows

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Life of Pi

    ★★★★

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    ★★★★

  • American Sniper

    ★★★★

  • Star Trek Into Darkness

    ★★★★

  • Carrie

    ★★★★

  • Citizenfour

    ★★★★

  • Unbroken

    ★★★★

  • Troll Hunter

    ★★★★

  • 42

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 146 Films watched
  • 12.2 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

Cats Don't Have Vertigo

Jan 3

Last Film

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
63 films
Thriller
60 films
Horror
45 films
Action
31 films
Sci Fi
25 films
Adventure
23 films
Comedy
22 films
Mystery
18 films
Crime
11 films
Music
6 films
USA
91 films
UK
27 films
Portugal
12 films
France
11 films
Australia
7 films
Germany
6 films
Spain
6 films
Canada
6 films
New Zealand
4 films
English
127 films
Portuguese
13 films
Spanish
13 films
German
13 films
French
11 films
Russian
5 films
Italian
4 films
Japanese
3 films
Arabic
3 films
Chinese
3 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Fifty Shades of Grey
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Last Nazi Hunter 2

Films fapm watched in 2015

  • Scouts Guide to the Zombie Apocalypse
  • No Escape
  • Deathgasm
  • Starry Eyes
  • The 33
  • Star Trek Into Darkness
  • The Martian
  • Terminator Genisys
  • The Gift
  • Pressure
  • Captain Falcon
  • GirlHouse
  • Goodnight Mommy
  • The Vatican Tapes
  • The Inhabitants
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Maze Runner: The Scorch Trials
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Everest
  • The Reader
  • Primal Fear
  • Misery
  • Fatal Attraction
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Sicario
  • Crimson Peak
  • Circle
  • Boychoir
  • Skyfall
  • Entourage
  • The Expendables 3
  • Unknown
  • Young Ones
  • The Possession of Michael King
  • Scintilla
  • Citizenfour
  • Knock Knock
  • I Am Here
  • Dust Devil
  • We Are Still Here
  • Thorn
  • The Editor
  • Green Room
  • Sun Choke
  • Horseface
  • Coin Locker Girl
  • Bath Time
  • Cop Car
  • The Last Nazi Hunter 2
  • Purgatory
  • Road Games
  • Tales of Halloween
  • Miami
  • Goddess of Love
  • Os sonâmbulos
  • The Visit
  • Arcana
  • Catfish
  • The Bélier Family
  • Avengers: Age of Ultron
  • Jack Reacher
  • O Pátio das Cantigas
  • O Pátio das Cantigas
  • Dark Places
  • Ant-Man
  • 42
  • It Follows
  • Big Eyes
  • Nineteen Eighty-Four
  • The Gilded Cage
  • The Pyramid
  • Woman in Gold
  • The Strange Case of Angelica
  • Nightcrawler
  • San Andreas
  • Ex Machina
  • Maggie
  • The Taking of Deborah Logan
  • Time Lapse
  • The Living Need Light, the Dead Need Music
  • The Lurking Fear
  • The Boy Next Door
  • The German Doctor
  • The Harvest
  • Last Knights
  • The Inbetweeners 2
  • Kung Fury
  • This Is Where I Leave You
  • Mad Max: Fury Road
  • Parallels
  • Samba
  • Wyrmwood: Road of the Dead
  • Beneath
  • Black Sea
  • Eden
  • o.T.
  • Take What You Can Carry
  • Troll Hunter
  • Labyrinth of Lies
  • The English Patient
  • Fifty Shades of Grey
  • A Most Violent Year
  • Exists
  • What We Do in the Shadows
  • These Final Hours
  • John Wick
  • Insurgent
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Hoarder
  • Interior. Familia
  • Beauty
  • Deadly Virtues: Love. Honour. Obey.
  • Hungerford
  • White Settlers
  • Sea Fog
  • Citizen Kane
  • Selma
  • The Imitation Game
  • The Theory of Everything
  • The Sacrament
  • Carrie
  • Hercules
  • Foxcatcher
  • Hot Tub Time Machine
  • Honeymoon
  • RED 2
  • The Town that Dreaded Sundown
  • Partly Cloudy
  • American Sniper
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • The Signal
  • Camp X-Ray
  • The Canal
  • The Rover
  • Whiplash
  • The Equalizer
  • Unbroken
  • Jessabelle
  • Life of Pi
  • Wrath of the Titans
  • Pineapple Express
  • Housebound
  • Ida
  • Real Playing Game
  • Cats Don't Have Vertigo

World Map

Highly rated films fapm is yet to see

  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Mustang

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more