Highest rated films

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Bird Box

    ★★★★

  • Searching

    ★★★★

  • Blood Lines

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★½

  • Deadpool 2

    ★★★½

  • Tomb Raider

    ★★★½

  • The Meg

    ★★★½

  • The Ritual

    ★★★★½

  • Sleepaway Camp

    ★★★★

  • Dead Silence

    ★★★★

  • Marrowbone

    ★★★★

  • The Last Exorcism

    ★★★★

  • The Physician

    ★★★★

  • The Farthest

    ★★★★

  • 102 Minutes That Changed America

    ★★★★

  • The Triangle

    ★★★★

  • Followers

    ★★★★

  • Blood Road

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★½

  • Justice League

    ★★★½

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★★½

  • Hidden Figures

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 97 Films watched
  • 8.1 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

Happy Death Day

Jan 2

Last Film

Bird Box

Dec 24

Genres, Countries & Languages

Horror
48 films
Thriller
44 films
Drama
24 films
Sci Fi
23 films
Action
20 films
Mystery
20 films
Adventure
15 films
Comedy
14 films
Fantasy
13 films
Crime
7 films
USA
70 films
UK
16 films
Canada
9 films
Germany
7 films
Ireland
5 films
France
4 films
Portugal
4 films
Spain
4 films
China
4 films
Singapore
2 films
English
89 films
German
7 films
Portuguese
5 films
French
4 films
Chinese
3 films
Spanish
3 films
Xhosa
2 films
Swedish
2 films
Korean
1 film
Japanese
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

102 Minutes That Changed America
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

The Recall
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Insanium

Films fapm watched in 2018

  • Bird Box
  • The Physician
  • Skyscraper
  • Solis
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Hereditary
  • 6 Below: Miracle on the Mountain
  • Hotel Transylvania
  • Searching
  • Tomb Raider
  • The 12th Man
  • The Meg
  • Corbin Nash
  • Venom
  • Winchester
  • The Show
  • The Predator
  • Elizabeth Harvest
  • The Strange House in the Mist
  • Insanium
  • The Nun
  • Hidden Figures
  • Personal Shopper
  • 102 Minutes That Changed America
  • The Recall
  • The Hollow Child
  • Filme da Treta
  • Ghost Stories
  • Murder on the Orient Express
  • A Quiet Place
  • Blood Lines
  • Truth or Dare
  • Flatliners
  • Deadpool 2
  • Annihilation
  • Constantine
  • The Monster Project
  • Pacific Rim: Uprising
  • The Invisibles
  • Game Night
  • Primal Rage
  • Avengers: Infinity War
  • 12 Strong
  • Black Panther
  • Beyond Skyline
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • From a House on Willow Street
  • Nails
  • The Shape of Water
  • 5 Doctors
  • Bad Match
  • Insidious: The Last Key
  • Blood Road
  • Sleepaway Camp
  • Dead Silence
  • The Chamber
  • Justice League
  • Followers
  • Marrowbone
  • Stillwater
  • Devil's Tree: Rooted Evil
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Paranormal Activity: The Ghost Dimension
  • Veronica
  • The Lodgers
  • The Triangle
  • Racer and the Jailbird
  • Crone Wood
  • Freddy Eddy
  • The Night of the Virgin
  • Inside
  • Ryde
  • Under the Tuscan Sun
  • Maze Runner: The Death Cure
  • Devil's Gate
  • Thor: Ragnarok
  • Keep Watching
  • The Vault
  • The Ritual
  • The Cloverfield Paradox
  • The Midnight Man
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • Maze
  • Creep 2
  • Jackals
  • Radius
  • Geostorm
  • Jigsaw
  • Enter Nowhere
  • Aliens: Zone of Silence
  • Fist Fight
  • The Last Exorcism Part II
  • The Wall
  • The Last Exorcism
  • The Farthest
  • Population Zero
  • Happy Death Day

World Map

Highly rated films fapm is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • James Acaster: Repertoire
  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Daniel Sloss: Live Shows
  • Minding the Gap
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more