Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★½

  • Dave Chappelle: Sticks & Stones

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★★

  • Fyre

    ★★★★

  • When They See Us

    ★★★★

  • 1922

    ★★★★

  • Unfriended: Dark Web

    ★★★★

  • Hotel Mumbai

    ★★★★

  • The Name of the Rose

    ★★★★

  • Prospect

    ★★★★

  • Operation Finale

    ★★★★

  • Calibre

    ★★★★

  • Aquaman

    ★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★½

  • Unbreakable

    ★★★½

  • The Founder

    ★★★½

  • Creed II

    ★★★½

  • Death Note

    ★★★½

  • The Perfection

    ★★★½

  • Apostle

    ★★★½

  • Mortal Engines

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 78 Films watched
  • 6.5 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

Sabrina

Jan 1

Last Film

Parasite

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Thriller
37 films
Drama
31 films
Horror
30 films
Sci Fi
16 films
Mystery
14 films
Crime
11 films
Action
11 films
History
10 films
Comedy
9 films
Adventure
9 films
USA
64 films
Canada
12 films
UK
10 films
China
7 films
Spain
5 films
Australia
3 films
France
3 films
Japan
2 films
Germany
2 films
Singapore
2 films
English
72 films
Spanish
10 films
French
5 films
German
5 films
Russian
3 films
Japanese
3 films
Italian
3 films
Portuguese
2 films
Chinese
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Death Note
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Mutant Blast
Average weighted rating:

3.4

Films fapm watched in 2019

  • Parasite
  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Ad Astra
  • It Chapter Two
  • Unfriended: Dark Web
  • Annabelle Comes Home
  • Red Riding Hood
  • Orbiter 9
  • The Discovery
  • The Perfection
  • I Am Mother
  • Death Note
  • True Story
  • The Most Hated Woman in America
  • Earthquake Bird
  • Mortal Engines
  • Terminator: Dark Fate
  • Evil Genius
  • Boy Missing
  • Apostle
  • Calibre
  • In the Tall Grass
  • The Devil Next Door
  • The Accountant of Auschwitz
  • 1922
  • The Influence
  • In the Shadow of the Moon
  • The Photographer of Mauthausen
  • Operation Finale
  • Zombieland: Double Tap
  • The Silence
  • Eli
  • Fractured
  • The Lion King
  • Mutant Blast
  • Joker
  • When They See Us
  • Crawl
  • Rambo: Last Blood
  • Child's Play
  • Yesterday
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Dave Chappelle: Sticks & Stones
  • Midsommar
  • Mommy Dead and Dearest
  • 400 Days
  • The First Purge
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Brightburn
  • Abducted in Plain Sight
  • Aladdin
  • Us
  • Men in Black: International
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Apollo 11
  • Charlie Says
  • The Death of Stalin
  • Hotel Mumbai
  • The Founder
  • Creed II
  • Prospect
  • Avengers: Endgame
  • Mom and Dad
  • Risen
  • The Name of the Rose
  • Bohemian Rhapsody
  • Overlord
  • Apollo 18
  • Fyre
  • Escape Room
  • Unbreakable
  • 47 Meters Down
  • Aquaman
  • Dark Was the Night
  • Ruin Me
  • Sabrina

World Map

Highly rated films fapm is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners
  • Primal

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more