Highest rated films

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • The Hunt

    ★★★★

  • Host

    ★★★★

  • American Murder: The Family Next Door

    ★★★★

  • The Trials of Gabriel Fernandez

    ★★★★

  • Underwater

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Horse Girl

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • Lake Mungo

    ★★★★½

  • Buster's Mal Heart

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★★

  • The King

    ★★★★

  • The Lodge

    ★★★★

  • Cargo

    ★★★★

  • Midway

    ★★★★

  • Imperium

    ★★★★

  • Papillon

    ★★★★

  • Terrified

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 102 Films watched
  • 10.2 Average per month
  • 2.4 Average per week

Milestones

First Film

The Impossible

Jan 4

Last Film

The Island

Oct 20

Genres, Countries & Languages

Horror
50 films
Thriller
46 films
Drama
45 films
Mystery
20 films
Comedy
18 films
Crime
12 films
Adventure
12 films
Fantasy
11 films
Action
10 films
Sci Fi
10 films
USA
79 films
Canada
14 films
UK
14 films
Australia
9 films
Spain
8 films
France
5 films
Czechia
2 films
Israel
2 films
Malta
2 films
English
96 films
Spanish
13 films
French
9 films
German
7 films
Italian
6 films
Latin
4 films
Arabic
3 films
Japanese
3 films
Portuguese
3 films
Russian
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 1442

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

fapm’s most liked review

The Platform

★★

The concept was great, but the execution was so bad and disappointing.
Incredibly boring at some parts.

I get it, it's a metaphor, but they needed to work it in the movie so they can send the message through.

"This film was so great because the platform is like current…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Coco
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

365 Days
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Apocalyptic
Average weighted rating:

2.5

Films fapm watched in 2020

  • The Island
  • Hubie Halloween
  • Incident at Loch Ness
  • The Beach House
  • Follow Me
  • Coco
  • The Perfect Storm
  • American Murder: The Family Next Door
  • I Think We're Alone Now
  • Don't Deliver Us from Evil
  • Malevolent
  • Feedback
  • I See You
  • The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Lodge
  • Sputnik
  • 1917
  • Host
  • 365 Days
  • Papillon
  • The Wretched
  • Pathology
  • The Lighthouse
  • Firewall
  • Variações: Guardian Angel
  • Fantasy Island
  • Howl's Moving Castle
  • Underwater
  • Hustlers
  • Gretel & Hansel
  • The Borderlands
  • Satanic
  • The Room
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • The Hunt
  • Tusk
  • Baywatch
  • The Platform
  • The Invisible Man
  • Swallow
  • Little Evil
  • Buster's Mal Heart
  • The Grudge
  • Hell House LLC
  • Lost Girls
  • The Blackwell Ghost
  • Escape from Pretoria
  • Fool's Gold
  • Knives Out
  • Mine
  • Apocalyptic
  • Lake Mungo
  • Dark Shadows
  • Willow Creek
  • Sad Hill Unearthed
  • The Wind
  • Midway
  • Leave No Trace
  • The Tunnel
  • The Addams Family
  • The Trials of Gabriel Fernandez
  • Terrified
  • The Maus
  • Friday the 13th
  • Like.Share.Follow.
  • Totem
  • Sleepy Hollow
  • Marriage Story
  • Cam
  • Come to Daddy
  • Velvet Buzzsaw
  • The Golem
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • The Red Sea Diving Resort
  • Sweet Virginia
  • Cargo
  • Assassin's Creed
  • The Open House
  • The 15:17 to Paris
  • Roll Red Roll
  • Horse Girl
  • The Coldest Game
  • Ford v Ferrari
  • The King
  • Sugar Mountain
  • Uncut Gems
  • Wounds
  • The Angel
  • Fracture
  • Our House
  • Rampage
  • Jojo Rabbit
  • Imperium
  • He Never Died
  • The Two Popes
  • Countdown
  • Happy Death Day 2U
  • Slender Man
  • Knight and Day
  • 47 Meters Down: Uncaged
  • The Impossible

World Map

Highly rated films fapm is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • David Byrne's American Utopia
  • The Seventh Annual 'On Cinema' Oscar Special
  • Minari
  • Chunky Shrapnel
  • My Brother Jordan
  • Hamilton

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more