archie has logged 280 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Becoming Cary Grant

Becoming Cary Grant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kiss and Make-Up

Kiss and Make-Up

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Made for Each Other

Made for Each Other

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Houseboat

Houseboat

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Sign of Venus

The Sign of Venus

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
Strange Bedfellows

Strange Bedfellows

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
The Others

The Others

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★
Edit this entry  
24
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★
Edit this entry  
23
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Here Comes Mr. Jordan

Here Comes Mr. Jordan

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Hannah Montana: The Movie

Hannah Montana: The Movie

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
11
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★
Edit this entry  
08
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hannah Montana & Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert

Hannah Montana & Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Nun

The Nun

2018
×
★★
Edit this entry  
03
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wings

Wings

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry