archie has logged 49 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tab Hunter Confidential

Tab Hunter Confidential

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Staircase

Staircase

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★½
Edit this entry  
24
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
Read the review Edit this entry  
24
Lover Come Back

Lover Come Back

1961
×
★★★
Edit this entry  
23
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★½
Edit this entry  
23
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Fly

The Fly

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Take Me Out to the Ball Game

Take Me Out to the Ball Game

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Kiss Me, Stupid

Kiss Me, Stupid

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Life in the Doghouse

Life in the Doghouse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Shane

Shane

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
At Land

At Land

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Three Faces of Eve

The Three Faces of Eve

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Borderline

Borderline

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1993
×
★★
Edit this entry  
01
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry