Sort by

FarrierCollins has logged 367 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hope Springs

Hope Springs

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles

Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Think We're Alone Now

I Think We're Alone Now

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Grand Prix

Grand Prix

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
War Dogs

War Dogs

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kate & Leopold

Kate & Leopold

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Octopussy

Octopussy

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Speed

Speed

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dragon Ball: The Path to Power

Dragon Ball: The Path to Power

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Penguin Highway

Penguin Highway

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★
Read the review Edit this entry