Sort by

Eddy has logged 54 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Maqbool

Maqbool

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Protégé

The Protégé

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
Read the review Edit this entry  
29
Devdas

Devdas

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Searchers

The Searchers

1956
×
Read the review Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Revenge of the Creature

Revenge of the Creature

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Censor

Censor

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Mephisto Waltz

The Mephisto Waltz

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gap-Toothed Women

Gap-Toothed Women

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
White Rock

White Rock

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scotland, PA

Scotland, PA

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Men of Respect

Men of Respect

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Phantom of the Opera

Phantom of the Opera

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big Sleep

The Big Sleep

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Batman: The Long Halloween, Part Two

Batman: The Long Halloween, Part Two

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Notfilm

Notfilm

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Film

Film

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last Blockbuster

The Last Blockbuster

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Baby Boy

Baby Boy

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry