• Loki

    Loki

    ★★★★½

    This sort of marvel shows are what i wanted the other shows to be like

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★★½

    I got pretty fucking confused but the tense feeling and ominous mood that is set my lynch keeps me on edge but also right with it. Watts performance was immaculate

  • Snatch

    Snatch

    ★★★★

    This dual story structure in a film is so amazing in how it creates so many different characters and timelines within one movie. Also this movie is just fucking hilarious.

  • Life of Pi

    Life of Pi

    ★★★★½

    The cinematography in this movie is absolutely beautiful and best ive ever seen. This movie is one of the best storytelling movies ive seen. The acting is not as great as the story and film style but otherwise this is great, lee knows how to captivate a persons mind

  • Badlands

    Badlands

    ★★★★½

    The scenery included in the film is amazing along with the music, this movie is just one of those very odd and quirky films that should be dark as they go on a killing spree but just isnt. Sissy spacek plays one of the best roles ever and aces it.

  • Manchester by the Sea

    Manchester by the Sea

    ★★★★½

    This is the saddest movie i have ever seen, it captures new England melancholy late winter prefect. Casey Affleck made me feel something that no actor has made me feel.

  • The Big Lebowski

    The Big Lebowski

    ★★★★½

    One of the funniest movies ive seen in awhile

  • City of God

    City of God

    ★★★★★

    The meaning, the cinematics, the narration, this fucking movie is beyond anything ive eve seen. Rocket explains society better than a god damn professor. Easily one of if not my top movie

  • Pulp Fiction

    Pulp Fiction

    ★★★★

    Honestly loved it but still think its loved WAY too much

  • Taxi Driver

    Taxi Driver

    ★★★★

    Great movie, the ideas and character arch of travis is wonderful, de niro just always seems to be great

  • Mystic River

    Mystic River

    ★★★★

    Eastwood is so goddamn great

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★

    Nolan’s back at it with fire, this is great. There are so dialogue holes that do seem to pull back and the occasional repetition of a certain scene but overall incredibly enjoyable