Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Constantine

Constantine

2005
×
Edit this entry  
18
Constantine

Constantine

2005
×
Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
05
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Up

Up

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★½
Edit this entry  
20
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Son's Room

The Son's Room

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Se7en

Se7en

1995
×
★★★
Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Edit this entry