• Squid Game

  • Dune

  • Cruella

    ★★½

  • Mank

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★½

  • Soul

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • David Byrne's American Utopia

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★

  • The Hunt

    ★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★

  • Apples

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★½

  • Isi & Ossi

    ★★

  • Emma.

    ★★★★½

  • Gretel & Hansel

    ★★

  • Shirley

    ★★★½

  • Black Bear

    ★★★

  • Goldman v Silverman

    ★★★

  • 6 Underground

    ★★★

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Portals

    ½

  • Eli

    ★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Fractured

    ★★

  • Human Capital

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • The Goldfinch

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★

  • Sound of Metal

    ★★★½

  • Hustlers

    ½

  • Corpus Christi

    ★★★★½

  • The King

    ★★★★½

  • Ema

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • It Chapter Two

    ★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★½

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Anima

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Colours

    ★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Too Old to Die Young

  • Black Mirror: Smithereens

  • When They See Us

    ★★★★

  • Good Omens

    ★★★★

  • Matthias & Maxime

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • A Hidden Life

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • And Then We Danced

    ★★★★★

  • The Dead Don't Die

  • Chernobyl

    ★★★★

  • Tolkien

    ★★★★½

  • I Am Easy to Find

  • The Silence

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • The Ground Beneath My Feet

    ★★★

  • It has to be lived once and dreamed twice