Fay has logged 117 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
XTC: This Is Pop

XTC: This Is Pop

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Edit this entry  
14
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
01
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
Edit this entry  
31
It has to be lived once and dreamed twice

It has to be lived once and dreamed twice

2019
×
Edit this entry  
31
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Edit this entry  
22
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
16
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★
Edit this entry  
14
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Edit this entry  
10
Irreversible

Irreversible

2002
×
Read the review Edit this entry  
09
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
8½

1963
×
★★★½
Edit this entry  
02
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★
Edit this entry  
24
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★
Edit this entry  
04
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
03
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Edit this entry  
31
Rhapsody in August

Rhapsody in August

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry