Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
November

November

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Nomadland

Nomadland

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
08
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
Read the review Edit this entry  
07
Cat Heaven Island

Cat Heaven Island

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
The New Girlfriend

The New Girlfriend

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
Read the review Edit this entry  
29
Interstellar

Interstellar

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Read the review Edit this entry  
22
Nomadland

Nomadland

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Ida

Ida

2013
×
Read the review Edit this entry  
17
Wings of Hope

Wings of Hope

2000
×
Read the review Edit this entry  
15
8½

1963
×
Read the review Edit this entry  
09
Sunshine Hotel

Sunshine Hotel

2001
×
Edit this entry  
08
Shirley

Shirley

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Mary Is Happy, Mary Is Happy.

Mary Is Happy, Mary Is Happy.

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
Blue

Blue

2002
×
Read the review Edit this entry  
25
The American Friend

The American Friend

1977
×
Read the review Edit this entry  
24
Kids Return

Kids Return

1996
×
Read the review Edit this entry  
23
Stowaway

Stowaway

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
22
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
Read the review Edit this entry  
21
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
Read the review Edit this entry  
18
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
Read the review Edit this entry  
17
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
Read the review Edit this entry  
14
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
Read the review Edit this entry  
13
Another Round

Another Round

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Breakfast on Pluto

Breakfast on Pluto

2005
×
Read the review Edit this entry  
10
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alps

Alps

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Turtles Can Fly

Turtles Can Fly

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
Read the review Edit this entry