isabelle has logged 289 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★
Edit this entry  
02
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Audition

Audition

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Restless

Restless

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
19
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Candy

Candy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
LA 92

LA 92

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Piercing

Piercing

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Burqas Behind Bars

No Burqas Behind Bars

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Edit this entry  
05
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★
Edit this entry  
05
Weiner

Weiner

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
50/50

50/50

2011
×
★★½
Edit this entry  
19
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Butler

The Butler

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ida

Ida

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry