isabelle has logged 33 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Panther

Black Panther

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
04
In the Time It Takes to Get There

In the Time It Takes to Get There

2019
×
Edit this entry  
04
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry