pipes has logged 188 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Eternal Summer

Eternal Summer

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
Edit this entry  
23
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★
Edit this entry  
20
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cinderella

Cinderella

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Nina Wu

Nina Wu

2019
×
★★
Edit this entry  
16
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
The Recorder Exam

The Recorder Exam

2011
×
Edit this entry  
16
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★½
Edit this entry  
15
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Flipped

Flipped

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★½
Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
The Yin-Yang Master: Dream of Eternity

The Yin-Yang Master: Dream of Eternity

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Guardian Brothers

The Guardian Brothers

2016
×
★½
Edit this entry  
01
Kingdom: Ashin of the North

Kingdom: Ashin of the North

2021
×
★★
Edit this entry  
31
Dangerous Drugs of Sex

Dangerous Drugs of Sex

2020
×
½
Edit this entry  
26
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
NiNoKuni

NiNoKuni

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Super Me

Super Me

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Word of Honor

Word of Honor

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Yin Yang Master

The Yin Yang Master

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
New Gods: Nezha Reborn

New Gods: Nezha Reborn

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
05
Psychic Kusuo

Psychic Kusuo

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Ne Zha

Ne Zha

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
02
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Rurouni Kenshin Part I: Origins

Rurouni Kenshin Part I: Origins

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★
Edit this entry  
29
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
2046

2046

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry