feedingbrett has logged 555 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chaplin Today: The Kid

Chaplin Today: The Kid

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Manny

Manny

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
The Making of Star Wars

The Making of Star Wars

1977
×
★★½
Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
Read the review Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wild Hogs

Wild Hogs

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Seafarers

The Seafarers

1953
×
Edit this entry  
18
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Campaign

The Campaign

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Circus

The Circus

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry