feedingbrett has logged 35 entries for films during February 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fair Game

Fair Game

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Duplicity

Duplicity

2009
×
★★½
Edit this entry  
21
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
On the Job

On the Job

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Dangerous Days: Making Blade Runner

Dangerous Days: Making Blade Runner

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Beast Within: Making 'Alien'

The Beast Within: Making 'Alien'

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Killing Fields

The Killing Fields

1984
×
★★★½
Edit this entry  
07
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★
Edit this entry  
05
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry