Sort by

feedingbrett has logged 92 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
31
True Romance

True Romance

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Coffy

Coffy

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stolen

Stolen

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Nanny Diaries

The Nanny Diaries

2007
×
Read the review Edit this entry  
26
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Predestination

Predestination

2014
×
★★
Edit this entry  
26
Argo

Argo

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jersey Girl

Jersey Girl

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Transcendence

Transcendence

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Butler

The Butler

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Divergent

Divergent

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Invisible Woman

The Invisible Woman

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Coriolanus

Coriolanus

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Life of Crime

Life of Crime

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Theorem

Theorem

1968
×
★★
Edit this entry  
20
Joe

Joe

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Amputee

The Amputee

1974
×
★★
Edit this entry  
19
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Marley & Me

Marley & Me

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★½
Edit this entry  
19
God's Pocket

God's Pocket

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Akira

Akira

1988
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Rover

The Rover

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry