feedingbrett has logged 30 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
City Girl

City Girl

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Room

Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Sisters

Sisters

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spy

Spy

2015
×
★★
Edit this entry  
12
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Aloha

Aloha

2015
×
★½
Edit this entry  
10
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Host

The Host

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joy

Joy

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry