Sort by

feedingbrett has logged 29 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Eiger Sanction

The Eiger Sanction

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A World Unseen: The Revenant

A World Unseen: The Revenant

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Indignation

Indignation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mia madre

Mia madre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Victoria

Victoria

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Grandma

Grandma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Biutiful

Biutiful

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Babel

Babel

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Jazz Singer

The Jazz Singer

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry