Sort by

feedingbrett has logged 316 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Miles Davis: Kind of Blue

Miles Davis: Kind of Blue

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
Pink Floyd : The Story of Wish You Were Here

Pink Floyd : The Story of Wish You Were Here

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
Edit this entry  
22
Destiny

Destiny

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blackhat

Blackhat

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Speedy

Speedy

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Headshot

Headshot

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Viva Maria!

Viva Maria!

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Aria Diva

Aria Diva

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Secret Reunion

Secret Reunion

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mimic

Mimic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Assassination

Assassination

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Il Mare

Il Mare

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Naked Prey

The Naked Prey

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Absolute Power

Absolute Power

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry