Sort by

André has logged 433 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★
Edit this entry  
25
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
Edit this entry  
20
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gleason

Gleason

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★
Edit this entry  
11
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★
Edit this entry  
06
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
The Present

The Present

2014
×
★★
Edit this entry  
05
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★½
Edit this entry  
05
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★
Edit this entry  
05
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★½
Edit this entry  
04
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★
Edit this entry  
04
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★
Edit this entry  
04
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Robin Williams: Come Inside My Mind

Robin Williams: Come Inside My Mind

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Cam

Cam

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
Edit this entry  
18
tEXt

tEXt

2017
×
½
Edit this entry  
15
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Wish Upon

Wish Upon

2017
×
Edit this entry  
14
London Town

London Town

2016
×
Edit this entry  
11
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Leroy & Stitch

Leroy & Stitch

2006
×
Edit this entry  
08
Alibi.com

Alibi.com

2017
×
Edit this entry  
08
Dracula

Dracula

1931
×
★½
Edit this entry  
07
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch

Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch

2005
×
Edit this entry  
07
Stitch! The Movie

Stitch! The Movie

2003
×
★★
Edit this entry  
07
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★½
Edit this entry  
07
The Lion King 1½

The Lion King 1½

2004
×
Edit this entry  
07
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★½
Edit this entry  
07
Tinker Bell and the Pirate Fairy

Tinker Bell and the Pirate Fairy

2014
×
★★
Edit this entry  
06
Tinker Bell and the Great Fairy Rescue

Tinker Bell and the Great Fairy Rescue

2010
×
★★
Edit this entry  
06
Tinker Bell and the Lost Treasure

Tinker Bell and the Lost Treasure

2009
×
★★½
Edit this entry  
06
Tinker Bell

Tinker Bell

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
Secret of the Wings

Secret of the Wings

2012
×
★★
Edit this entry  
03
The Lion King II: Simba's Pride

The Lion King II: Simba's Pride

1998
×
★★½
Edit this entry