felipe has logged 131 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Birthmarked

Birthmarked

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Flora no es un canto a la vida

Flora no es un canto a la vida

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Vergel

Vergel

2017
×
★★
Edit this entry  
19
Runaway

Runaway

2010
×
Edit this entry  
19
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Slut in a Good Way

Slut in a Good Way

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Catfight

Catfight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ave Maryam

Ave Maryam

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Swan

The Swan

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lover for a Day

Lover for a Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Edit this entry  
01
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★½
Edit this entry  
01
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Transamerica

Transamerica

2005
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Edit this entry  
31
Death Doesn't Exist, and Love Doesn't Either

Death Doesn't Exist, and Love Doesn't Either

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Retablo

Retablo

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Divines

Divines

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Accused

The Accused

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Crime of Padre Amaro

The Crime of Padre Amaro

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry