felipe has logged 46 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Life of David Gale

The Life of David Gale

2003
×
½
Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Raw

Raw

2016
×
½
Edit this entry  
26
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ma

Ma

2019
×
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
Edit this entry  
19
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★½
Edit this entry  
17
Maudie

Maudie

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Edit this entry  
16
Cirque du Soleil: Alegria

Cirque du Soleil: Alegria

2001
×
Edit this entry  
16
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Edit this entry  
16
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★
Edit this entry  
11
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
Edit this entry  
07
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Love

Love

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Happiness

Happiness

1998
×
Edit this entry  
04
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
Edit this entry  
03
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★½
Edit this entry  
03
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
02
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★
Edit this entry