felipe has logged 41 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death Doesn't Exist, and Love Doesn't Either

Death Doesn't Exist, and Love Doesn't Either

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Retablo

Retablo

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Divines

Divines

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Accused

The Accused

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Crime of Padre Amaro

The Crime of Padre Amaro

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dark Habits

Dark Habits

1983
×
★★★
Edit this entry  
24
The Crimes That Bind

The Crimes That Bind

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Edit this entry  
22
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Veronica

Veronica

2017
×
Edit this entry  
20
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Milk of Sorrow

The Milk of Sorrow

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Broken Embraces

Broken Embraces

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Edit this entry  
09
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
Wonder

Wonder

2017
×
★★
Edit this entry  
07
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Edit this entry  
01
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Edit this entry  
01
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★★
Edit this entry