Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Secretary

Secretary

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ah Nerede

Ah Nerede

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inside Job

Inside Job

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lorenzo's Oil

Lorenzo's Oil

1992
×
★★★½
Edit this entry  
02
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
03
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love Me If You Dare

Love Me If You Dare

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Persona

Persona

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Daniel Sloss: Live Shows

Daniel Sloss: Live Shows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Daniel Sloss: Live Shows

Daniel Sloss: Live Shows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Katy Perry: Part of Me

Katy Perry: Part of Me

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Amy

Amy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry