• Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★½

  • Life Is Beautiful

    ★★★★½

  • Good Will Hunting

    ★★★★

  • Funny Games

    ★★★★

  • Toy Story

    ★★★½

  • Se7en

    ★★★★

  • The Usual Suspects

    ★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★½

  • Léon: The Professional

    ★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★½

  • Baby's Day Out

    ★★★

  • Lorenzo's Oil

    ★★★½

  • Scent of a Woman

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Home Alone

    ★★★

  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

    ★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • All That Jazz

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★

  • Ah Nerede

    ★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★½

  • The Big Shave

    ★★★★

  • Persona

    ★★★

  • The Apartment

    ★★★★