Chistosei has logged 29 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Creep

Creep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ted

Ted

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Heathers

Heathers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Babel

Babel

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry