Sort by

Matt has logged 293 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spree

Spree

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Outpost

The Outpost

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Mystery of D.B. Cooper

The Mystery of D.B. Cooper

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Edit this entry  
10
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Rock

The Rock

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
His House

His House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
#Alive

#Alive

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Saturday Morning Massacre

Saturday Morning Massacre

2012
×
★½
Edit this entry