Sort by

Matt has logged 38 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lake Bodom

Lake Bodom

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★½
Edit this entry  
19
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Beyond All Boundaries

Beyond All Boundaries

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Grave Encounters 2

Grave Encounters 2

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Next Three Days

The Next Three Days

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Underwater

Underwater

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Angst

Angst

1983
×
Read the review Edit this entry  
02
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry