Sort by

Matt has logged 206 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Buried

Buried

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Silent Night

Silent Night

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Advent Calendar

The Advent Calendar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rent

Rent

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Game Over

Game Over

1989
×
★½
Edit this entry  
28
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Fever Dream

Fever Dream

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★½
Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Anything for Jackson

Anything for Jackson

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry