Sort by

Matt has logged 136 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Reversal of Fortune

Reversal of Fortune

1990
×
★★★
Edit this entry  
03
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Who Invited Them

Who Invited Them

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
★★
Edit this entry  
29
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Untold: The Rise and Fall of AND1

Untold: The Rise and Fall of AND1

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★
Edit this entry  
20
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Untold: The Girlfriend Who Didn't Exist

Untold: The Girlfriend Who Didn't Exist

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Butterfly Kisses

Butterfly Kisses

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Trainwreck: Woodstock '99

Trainwreck: Woodstock '99

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hustle

Hustle

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Pacific

The Pacific

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nope

Nope

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Incantation

Incantation

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Offer

The Offer

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Men

Men

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Under the Banner of Heaven

Under the Banner of Heaven

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Watcher

Watcher

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Call

The Call

2013
×
★★★
Edit this entry