Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Joy

Joy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
The Black Stallion

The Black Stallion

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Sea

Black Sea

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Edit this entry  
07
Black or White

Black or White

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Nativity

Black Nativity

2013
×
★½
Edit this entry  
07
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★
Edit this entry  
06
Big Bad Wolves

Big Bad Wolves

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Beyond the Reach

Beyond the Reach

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
The Intern

The Intern

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Danny Collins

Danny Collins

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Best and the Brightest

The Best and the Brightest

2010
×
Read the review Edit this entry  
04
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La Bamba

La Bamba

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
28
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★½
Edit this entry  
25
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Benny & Joon

Benny & Joon

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry