Dominic has logged 51 entries for films during May 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Frank

Frank

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Red Violin

The Red Violin

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Imaginarium of Doctor Parnassus

The Imaginarium of Doctor Parnassus

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Animation Show

The Animation Show

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Genre

Genre

1996
×
★★★½
Edit this entry  
19
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Edit this entry  
16
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lily and Jim

Lily and Jim

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ah, L'Amour

Ah, L'Amour

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
This Must Be the Place

This Must Be the Place

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Monster

Monster

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Seventh Son

Seventh Son

2014
×
Read the review Edit this entry