• Silence

    Silence

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I used to believe that if one didn't have a favorite film, they were cowardly about their opinions on film and couldn't state their opinion. I have a pseudo-brother who raves about The Lion King, but he wouldn't say that it was his favorite movie, despite it being practically the only movie he would rave about without prompt.

    During this time, I would debate with myself about what my favorite movie was. I had a night where I watched Magnolia

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    People say that a perfect movie does not exist. They say that, because there will always be some flaw that can be perceived, because there can be continuity errors, because the movie will not please everyone, no perfect movie exists. While I agree that all those things are true for every movie, I believe that, like everything else in art, perfection is completely subjective. A perfect movie is one where nothing at all in the film bothers the viewer, individually…

  • Silence

    Silence

    ★★★★★

    Drives me fucking crazy that Christians (most) go crazy for movies like God's Not Dead, but a masterpiece like this gets overlooked.

  • The Holiday

    The Holiday

    ★★

    I can't fully describe my contempt for Nancy Meyers lack of skill here. I have little to say against its supporters, because apparently they have already fallen under the 'charm' of this writer/director. I, however, feel like her films are relentlessly dumb, overly sentimental, and horrendously written.

    Now, I hated, hated, hated The Intern. But perhaps it came to me more fully while watching The Holiday the fact that her films are so unabashedly soaked in this happy-go-lucky glee. The…

  • Joy

    Joy

    ★★★

    I've never really been on board with the whole hatred for David O. Russell, a feeling which seems to most powerfully manifested on this site. He's received this hatred, at least partially, for consistently making, 'Oscar bait' films. I've said before that I hate that term, and I point it out again here. It's such a horrible label, so incredibly dismissive and it really blames the artist as having no other motivation than to get an award. I think that…

  • Brooklyn

    Brooklyn

    ★★★

    Maybe I just expected too much, but this seemed to fall astonishingly flat. It's true that the performances are exceptional and the technical achievements are quite marvelous, but it seems like a very flat film, things seem to kind of just happen with little resonance.

  • 45 Years

    45 Years

    ★★★★½

    Friggin' heartbreaking, man.
    Charlotte Rampling may just deserve that Oscar this year... even over Larson. Not sure...

  • Black Mass

    Black Mass

    ★★★½

    Compared to other movie gangsters we know, James "Whitey" Bulger is quite honestly a rather unremarkable and cliched one, unfortunately. Though Depp does turn in an intimidating performance, the writing seems so cliched, made up of so many "Oh, he's angry, you better back off but you probably won't," moments that it sort of ruins the character. Outside of that character however, the writing holds up decently.
    Anyway, it's worth watching for the performance I'd say. And the technical elements.

  • The Revenant

    The Revenant

    ★★★★★

    "My heart bleeds. But revenge is in the creator's hands."

    I really wasn't sure that anything could top Mad Max: Fury Road this last year of film. The films that I thought had potential for topping it, specifically Steve Jobs and Room, came very close, scoring five stars out of five from me, but did not surpass it. This was the last remaining film I thought could dethrone it.

    And dethrone it, it did. My GOSH. I expected something great,…

  • Anomalisa

    Anomalisa

    ★★★★½

    Charlie Kaufman is one of the few writers out there these days who really want their audience to think, not only about what's going on in the story, but about character, about life, and about the film as a whole. This, like all of Kaufman's films, warrants rewatches galore, simply to try to fully understand the film. Of course, as usual with his films, there seems to be no one right interpretation. But it's fascinating, beautiful, poignant, and meaningful, no doubt.

  • The Black Stallion

    The Black Stallion

    ★★★★

    This movie, man...
    I remember my grandmother showing it to me when I was a kid. I would watch it again and again, and I just loved the sounds and sights of it... Like most movies when I was a kid, I paid little attention to the story, the dialogue and all that stuff, and just was interested in how entertaining the sights and sounds could be to me. and this entertained excellently. For some reason, when I think back…

  • Black or White

    Black or White

    ★★½

    Better than I expected as there's no clear protagonist (which I thought was a good move), but there's still a lot of horrible writing and idiotic characters, or at least incredibly inconsistent characters.