fercats has logged 105 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Primer

Primer

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
29
Curados de espantos

Curados de espantos

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Land of Ashes

Land of Ashes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All the Vermeers in New York

All the Vermeers in New York

1990
×
★★★½
Edit this entry  
27
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Celluloid Nightmares

Celluloid Nightmares

1999
×
★★★
Edit this entry  
27
The Woman of the Port

The Woman of the Port

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stealth

Stealth

2005
×
★★★
Edit this entry  
27
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★½
Edit this entry  
26
El Bulto

El Bulto

1992
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone: The Holiday Heist

Home Alone: The Holiday Heist

2012
×
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 4

Home Alone 4

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Holiday Hell

Holiday Hell

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★½
Edit this entry  
22
Santa with Muscles

Santa with Muscles

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Underwater Love

Underwater Love

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Operation Christmas Drop

Operation Christmas Drop

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
A Dramatic Film

A Dramatic Film

2019
×
Edit this entry  
20
Take Peace! A Corgi Cottage Christmas with Tasha Tudor

Take Peace! A Corgi Cottage Christmas with Tasha Tudor

1998
×
Read the review Edit this entry  
20
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Christmas in Wonderland

Christmas in Wonderland

2007
×
★½
Edit this entry  
19
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Elfette Saves Christmas

Elfette Saves Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Elisa Before the End of the World

Elisa Before the End of the World

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Farewell Amor

Farewell Amor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Hilary and Jackie

Hilary and Jackie

1998
×
★★★½
Edit this entry  
16
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
King of Knives

King of Knives

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wayward Girl

The Wayward Girl

1959
×
★★★½
Edit this entry  
15
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
Edit this entry  
14
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Yes Virginia, There Is a Santa Claus

Yes Virginia, There Is a Santa Claus

1991
×
★★½
Edit this entry  
14
Last Night

Last Night

2010
×
★★★½
Edit this entry