Sort by

Andy Ferguson has logged 49 entries for films during January 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dredd

Dredd

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Tideland

Tideland

2005
×
Read the review Edit this entry  
23
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Best Worst Movie

Best Worst Movie

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Legend of Billie Jean

The Legend of Billie Jean

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hyde Park on Hudson

Hyde Park on Hudson

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Invisible War

The Invisible War

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kaboom

Kaboom

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
This Must Be the Place

This Must Be the Place

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hello I Must Be Going

Hello I Must Be Going

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Sessions

The Sessions

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Possession

The Possession

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Paperboy

The Paperboy

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Decameron

The Decameron

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stay

Stay

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Woman in the Fifth

The Woman in the Fifth

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nostalgia for the Light

Nostalgia for the Light

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fat Kid Rules The World

Fat Kid Rules The World

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry