• Space Jam: A New Legacy

    Space Jam: A New Legacy

    ★½

    An obnoxious, in-your-face ad for Warner Bros. IP with a paper thin story and terrible performances. The 2-D animation sequences were well made but that’s not enough to distract from this uninspired mess.

  • Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

    Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

    ★★★★½

    It exceeded my admittedly high (and unfair) expectations. The movie was both an electric, fascinating experience and a bittersweet reflective lesson. As any essential work of art should do, this film taught me more about myself and the world at large, that I did not expect to before starting it. A thoroughly unforgettable viewing experience.


    Half a star deducted for the questionable ethics of using AI to create a deepfake of Bourdain’s voice

  • Pig

    Pig

    ★★★★

    It took me a bit to get into it but once I connected with it, the movie really impressed me. Beautiful and sparse emotional poetry that aims for the jugular.

  • ParaNorman

    ParaNorman

    ★★★★

    Beautiful story and lots of heart

  • Streets of Fire

    Streets of Fire

    ★★★½

    A cinematically/musically kinetic experience, much in the vein of Last Man Standing. There’s quite a few elements that don’t work but it doesn’t distract from the infectious fun of the movie.

  • Flashpoint

    Flashpoint

    ★★★½

    Ernie Wyatt: Like my daddy always said, "If you can't get out of it, get into it.”

    Bobby LoganI thought your daddy used to say, "If you can't fix it, fuck it.”

    Ernie Wyatt: He said that, too.

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★

    The first one was scarier and more intense, but I enjoyed this one much more. It’s unfocused, it get separates the action too much between characters and sometimes the movie seems to be pulling punches, but once in a while it really hits the target. Also, Cillian Murphy is an endlessly entertaining and commanding actor that always impresses!

  • In the Heights

    In the Heights

    ★★★

    Some of the songs were good and it’s nice to see a Latino-centric blockbuster musical. I enjoyed it more for the culture it puts on screen than the actual execution of the story, performances, etc.

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★★★

    *Final Cut

    First viewing: Replicants’ perspective 

    With so much to be hypnotized and thrilled by, I had to shut off my brain and let the movie play without getting too wrapped in each detail. 

    By the time credits rolled, every expectation I had was either exceeded or subverted. It was much more tragic, creepy, poetic, tender, and enigmatic than I could have imagined.

    Through a much more relaxed (therefore more receptive) mindset, I discovered that everything I had seen or…

  • The Pink Panther

    The Pink Panther

    ★★★★

    It’s classy, it’s nostalgic, the performances are great and the blocking/choreography is outstanding! Such a funny and entertaining movie from start to end!

  • Black Ice

    Black Ice

    ★★★★

    Horrifying and beautiful

  • On Dangerous Ground

    On Dangerous Ground

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    A fast paced gritty noir with strong performances but little nuance in its story or characters. 

    With the movie’s ending, it begs the question - why are most disabled characters on film, only allowed tragedy and/or minimal agency?