Sort by

Jairo has logged 236 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Book

Black Book

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Witching & Bitching

Witching & Bitching

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Is the Man Who Is Tall Happy?

Is the Man Who Is Tall Happy?

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Outland

Outland

1981
×
★★★
Edit this entry  
28
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Failan

Failan

2001
×
★★
Edit this entry  
26
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inserts

Inserts

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★
Edit this entry  
22
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Road

The Road

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boy A

Boy A

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
08
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Edit this entry  
25
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
One Day

One Day

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
Airbag

Airbag

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Deep

The Deep

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Age of Uprising: The Legend of Michael Kohlhaas

Age of Uprising: The Legend of Michael Kohlhaas

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In Bloom

In Bloom

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Northwest

Northwest

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Coast of Death

Coast of Death

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Circles

Circles

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Congress

The Congress

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blancanieves

Blancanieves

2012
×
★★★★
Edit this entry