• A Night at the Opera

  • I'm Thinking of Ending Things

    ½

  • Build the Wall

    ★★

  • Tenet

    ★½

  • Wittgenstein Plays Chess With Marcel Duchamp, Or How Not To Do Philosophy

  • The Stunt Double

    ½

  • Episodes - Spring 2018

    ★★

  • This is Paris Too

    ★★★★½

  • Soon It Will Be Dark

    ★★½

  • Liminal

    ★★

  • Little President

    ★★★

  • Turdus merula Linnaeus, 1758

    ★½

  • Da 5 Bloods

    ★★½

  • Movie That Invites Pausing

    ★★★

  • My influences

    ★★★

  • The Conversations of Donkey and Rabbit

    ★½

  • Miracle: A Dialectic of Our Age

    ★★½

  • Visit

  • A Fable

  • Correspondence

    ★★½

  • Bad Trip

    ★★★

  • France Against the Robots

  • Tape 39

  • Bloodshot

  • The Last City

    ★★

  • The Woman Who Ran

    ★★½

  • The Invisible Man

  • Siberia

    ★½

  • Undine

    ★★

  • Encounters

    ★★

  • The Tango of the Widower and Its Distorting Mirror

  • Medium

    ★★★

  • Swimming Out Till the Sea Turns Blue

    ★★★

  • Corporate Accountability

    ★★★

  • Uppercase Print

    ★½

  • Malmkrog

  • Brahms: The Boy II

  • Love Aaj Kal

    ★★★

  • Birds (Or How to Be One)

    ★★

  • Nasir

    ★★★★

  • The Year of the Discovery

    ★★½

  • Shirley

  • The Man Standing Next

  • Underwater

  • Darbar

    ★½

  • Cats

    ★★★

  • Black Christmas

    ★½

  • Richard Jewell

    ★★★

  • Labyrinth of Cinema

    ★★

  • Doctor Sleep

  • Apricity

    ★★★★½

  • A Witness Out of the Blue

    ★★½

  • Interlude

    ★★★

  • The Forest of Love

  • Mister America

  • Caterina

  • The Sky Is Clear and Blue Today

  • Asuran

    ★★★★

  • Gemini Man

    ★★★★

  • The Scream

    ★★

  • The Irishman

    ★★

  • Things to Come

    ★★★

  • AI

    ½

  • 3 from Hell

    ★★★★

  • Sertânia

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ½

  • Circumplector

    ★★½

  • Waiting for the Barbarians

    ½

  • State Funeral

    ½

  • The Moneychanger

    ★★½

  • About Endlessness

    ½

  • Martin Eden