Sort by

kanjichris has logged 73 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jumper

Jumper

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Animal Crossing: The Movie

Animal Crossing: The Movie

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Simon Amstell: Set Free

Simon Amstell: Set Free

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Giant Little Ones

Giant Little Ones

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dorian Gray

Dorian Gray

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Slow West

Slow West

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Barbie in The 12 Dancing Princesses

Barbie in The 12 Dancing Princesses

2006
×
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry