Fionna Farrell has logged 57 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ida

Ida

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★½
Edit this entry  
27
Slacker

Slacker

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
13
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Who Am I This Time?

Who Am I This Time?

1982
×
★★★★
Edit this entry  
12
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Ten Steps

The Ten Steps

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Real Life

Real Life

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Garden State

Garden State

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sick Boys Die Alone

Sick Boys Die Alone

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★
Edit this entry  
08
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Sure Thing

The Sure Thing

1985
×
★★★★
Edit this entry  
07
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry