Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
You Won't Be Alone

You Won't Be Alone

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Both Sides of the Blade

Both Sides of the Blade

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Smoking Causes Coughing

Smoking Causes Coughing

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Watcher

Watcher

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Ghost That Never Returns

The Ghost That Never Returns

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Incredible But True

Incredible But True

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sunnyside

Sunnyside

1919
×
★★★
Edit this entry  
28
Ashes

Ashes

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wagoner

The Wagoner

1963
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Day's Pleasure

A Day's Pleasure

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Edit this entry  
27
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★
Edit this entry  
26
Shoulder Arms

Shoulder Arms

1918
×
★★★★
Edit this entry  
26
Songs for Drella

Songs for Drella

1990
×
★★★★
Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★
Edit this entry  
26
The Actress

The Actress

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
The Last Wave

The Last Wave

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
La luxure

La luxure

1962
×
★★★
Edit this entry  
24
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★★
Edit this entry  
20
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
Visions of Ecstasy

Visions of Ecstasy

1989
×
★★½
Edit this entry  
19
Zero Fucks Given

Zero Fucks Given

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Wet Hot American Summer: First Day of Camp

Wet Hot American Summer: First Day of Camp

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Heist

Heist

2001
×
★★★
Edit this entry  
17
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Edit this entry  
16
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Murina

Murina

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★
Edit this entry  
06
City Girl

City Girl

1930
×
★★★★½
Edit this entry  
05
U.S. Marshals

U.S. Marshals

1998
×
★★★
Edit this entry  
05
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★½
Edit this entry  
05
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Edit this entry