Sort by

Finn has logged 50 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Edit this entry  
29
The American

The American

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★½
Edit this entry  
27
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Olla

Olla

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cuatro paredes

Cuatro paredes

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Shangri-La

Shangri-La

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lenz

Lenz

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ears, Eyes and Throats: Restored Classic and Lost Punk Films 1976-1981

Ears, Eyes and Throats: Restored Classic and Lost Punk Films 1976-1981

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Debt Begins at 20

Debt Begins at 20

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moody Teenager

Moody Teenager

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In the Red

In the Red

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Songs for Swinging Larvae

Songs for Swinging Larvae

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Act of Being Polite

Act of Being Polite

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hello Skinny

Hello Skinny

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In the Beginning Was the End: The Truth About De-Evolution

In the Beginning Was the End: The Truth About De-Evolution

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Deaf/Punk

Deaf/Punk

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Edit this entry  
19
Gushing Prayer

Gushing Prayer

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Alexander the Last

Alexander the Last

2009
×
★★★
Edit this entry  
17
In the Soup

In the Soup

1992
×
★★★½
Edit this entry  
16
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Buddy Buddy

Buddy Buddy

1981
×
★★½
Edit this entry  
15
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
13
My Stepmother Is an Alien

My Stepmother Is an Alien

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Walker

Walker

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
Loosies

Loosies

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Edit this entry  
08
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Edit this entry  
07
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★
Edit this entry  
07
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
Cowboys & Aliens

Cowboys & Aliens

2011
×
Read the review Edit this entry  
06
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
Edit this entry  
05
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Edit this entry  
05
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Edit this entry  
05
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inflatable Sex Doll of the Wastelands

Inflatable Sex Doll of the Wastelands

1967
×
★★½
Edit this entry  
01
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★½
Edit this entry