Connie has logged 127 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mother and Child

Mother and Child

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
First They Killed My Father

First They Killed My Father

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Our Souls at Night

Our Souls at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Price of Glory

Price of Glory

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
I Dream in Another Language

I Dream in Another Language

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Una

Una

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Switch

Switch

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
My Family

My Family

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bellissima

Bellissima

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Designing Woman

Designing Woman

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★½
Edit this entry  
07
New York Subway

New York Subway

1905
×
★★★
Edit this entry  
06
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Conversation with Gregory Peck

A Conversation with Gregory Peck

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★½
Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fools

Fools

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry