Sort by

claire 👁️ has logged 172 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
Edit this entry  
13
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
½
Edit this entry  
13
Crank

Crank

2006
×
½
Edit this entry  
12
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
Edit this entry  
01
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
Read the review Edit this entry  
27
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
Edit this entry  
23
Tokyo-Ga

Tokyo-Ga

1985
×
Read the review Edit this entry  
23
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
Edit this entry  
16
The End of Summer

The End of Summer

1961
×
Edit this entry  
12
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
Read the review Edit this entry  
10
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
Read the review Edit this entry  
09
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
Edit this entry  
09
The X from Outer Space

The X from Outer Space

1967
×
Edit this entry  
06
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
Read the review Edit this entry  
05
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Edit this entry  
04
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
Read the review Edit this entry  
03
Twenty-Four Eyes

Twenty-Four Eyes

1954
×
Read the review Edit this entry  
02
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
Read the review Edit this entry  
01
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Underworld

Underworld

2003
×
★★½
Edit this entry  
20
Nightmare City

Nightmare City

1980
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Night of the Seagulls

Night of the Seagulls

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
Edit this entry  
10
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
09
The Bat

The Bat

1959
×
★★★
Edit this entry  
08
Demons

Demons

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bloody Moon

Bloody Moon

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nightmare

Nightmare

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Without Warning

Without Warning

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Savage Weekend

Savage Weekend

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Burning

The Burning

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Curtains

Curtains

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Happy Birthday to Me

Happy Birthday to Me

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Her

Her

2013
×
Edit this entry