Sort by

claire 👁️ has logged 40 entries for films during September 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
21 Days

21 Days

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★
Edit this entry  
19
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Metropolis

Metropolis

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tokyo Chorus

Tokyo Chorus

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mr. Thank You

Mr. Thank You

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Graduated, But...

I Graduated, But...

1929
×
Read the review Edit this entry  
14
Street Trash

Street Trash

1987
×
Read the review Edit this entry  
14
The Lady and the Beard

The Lady and the Beard

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
That Night's Wife

That Night's Wife

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Tale of Zatoichi Continues

The Tale of Zatoichi Continues

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Perverse Countess

The Perverse Countess

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bloodlust!

Bloodlust!

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★
Edit this entry  
09
The Prowler

The Prowler

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Know That Voice

I Know That Voice

2013
×
★★
Edit this entry  
05
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
God Bless America

God Bless America

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Nail Gun Massacre

The Nail Gun Massacre

1985
×
Read the review Edit this entry  
03
Walk Cheerfully

Walk Cheerfully

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Incredible Melting Man

The Incredible Melting Man

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
You're Next

You're Next

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry