Sort by

Filipe has logged 236 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★
Edit this entry  
04
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rounders

Rounders

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Recipe for Romance

A Christmas Recipe for Romance

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Romantic Comedy

Romantic Comedy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Cincinnati Kid

The Cincinnati Kid

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry