Sort by

Rui has logged 707 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tangled

Tangled

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Archenemy

Archenemy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Coraline

Coraline

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ladyhawke

Ladyhawke

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Day Watch

Day Watch

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Night Watch

Night Watch

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Sorcerer's Apprentice

The Sorcerer's Apprentice

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shozo, a Cat and Two Women

Shozo, a Cat and Two Women

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Anon

Anon

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Women of the Night

Women of the Night

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black River

Black River

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hana & Alice

Hana & Alice

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★
Edit this entry  
07
The Case of Hana & Alice

The Case of Hana & Alice

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Koko-di Koko-da

Koko-di Koko-da

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Billion Dollar Brain

Billion Dollar Brain

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Tattered Wings

The Tattered Wings

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Life Like

Life Like

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Funeral in Berlin

Funeral in Berlin

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ornamental Hairpin

Ornamental Hairpin

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Fare

The Fare

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Ipcress File

The Ipcress File

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Silver Dream Racer

Silver Dream Racer

1980
×
★★½
Edit this entry  
04
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Story of Floating Weeds

A Story of Floating Weeds

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Killers on Parade

Killers on Parade

1961
×
★★
Edit this entry  
02
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Puparia

Puparia

2020
×
★★½
Edit this entry  
01
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gonza the Spearman

Gonza the Spearman

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry